A kontaktlencse egy vékony, kemény vagy lágy alapanyagból készülő látásajvító eszköz, aminek az íriszed, tehát a szemed színes része előtt van a helye. Legtöbben ma már a lágy típust viselik, mert ez sokkal kényelmesebb érzést biztosít, mint kemény társaik. Világszerte több mint 170 millióan viselnek kontaktlencsét, hiszen ez az egyik legkényelmesebb látásjavító eszköz.
Fontos leszögezni, hogy minden kontaktlencse gyógyászati segédeszköz, amely Magyarországon is komoly szabályozás alatt áll. Mind a dioptriás, mind pedig az esztétikai kontaktlencsék használatához szemvizsgálat és a szakember javaslata szükséges.
Habár úgy tűnhet, hogy a kontaktlencsék a látásjavítás modern vívmányai, történetük valójában egészen régre nyúlik vissza: az első lencsékhez Leonardo da Vinci és René Descartes készített vázlatokat, ennek ellenére csak a 19. század végén készült az első olyan kontaktlencse egy német üvegfúvó által, amely már rövid ideig viselhető volt és betöltötte funkcióját.
Az első kemény alapanyagú lencse az 1930-as években látott napvilágot, többek között magyar feltalálók által. Majd a továbbfejlesztett lágyabb alapanyagú lencsék 1961-ben születtek meg, egy cseh kémikus laboratóriumában. Ezek az úgynevezett „hidrogél”, lágyabb anyagú lencsék már voltak annyira kényelmesek, hogy meghódítsák az egész világot. Azóta megjelentek a továbbfejlesztett, szilikon-hidrogél anyagú kontaktlencsék is.
Hidrogél és szilikon-hidrogél alapanyagokról beszélhetünk. A hidrogél alapanyagú kontaktlencsék már megfelelnek a kényelmi elvárásoknak, viszont általában rövidebb, napi csupán 8-10 órás használatra javasolják, mivel alatta nem jut megfelelő mennyiségű oxigénhez a szem.
A továbbfejlesztett szilikon-hidrogél lencsék hasonló kényelmet kínálnak, mint hidrogél társaik, azonban már a szükséges oxigénmennyiség áteresztéséről is gondoskodnak, így egészségesebb a használatuk. A szilikon-hidrogél alapanyagú kontaktlencsék magas oxigénáteresztő-képességük révén hagyják a szemeket szabadon lélegezni a kontaktlencse alatt.
Manapság kétféle, az egynapos (napi, eldobható) és a havi kontaktlencse közül válogathatsz.
Az egynapos (napi eldobható) kontaktlencséket egy napig lehet viselni, reggel felteszed a steril, új csomagolásból kivéve és este kidobod. Ez azt is lehetővé teszi, hogy a divatos szemüvegedet is hordani tudd, így eldöntheted, hogy egy adott napon melyik eszköz látásjavító eszköz illik jobban az aznapi szettedhez vagy programodhoz.
A havi kontaktlencsék 30 napos csereütemmel rendelkeznek, ami azt jelenti, hogy minden nap meg kell tisztítani őket és másnap ugyanazt a lencsét feltenni, egészen 30 naptári nap erejéig (a lencse felbontásától számítva).
A mai fejlett gyártástechnológiáknak köszönhetően nagyon kevés olyan látásprobléma akad, amire nem létezik kontaktlencse. A CooperVision kínálatában elérhető lencsék korrigálják a rövid-és távollátást, az asztigmiát, illetve az öregszeműséget (presbyopia) is.
Léteznek multifokális kontaktlencsék. A CooperVision kínálatában elérhető, speciális kialakítású multifokális kontaktlencsékkel korrigálható a presbyopia, vagyis az öregszeműség is! Ezeket úgy alakítottuk ki, hogy a lencse egyes részei távolra, más részei pedig közelre biztosítsanak éles látást.
Ha a számodra megfelelő típusú kontaktlencsét az előírásokat betartva használod, akkor a lencseviselés kényelmes és problémamentes. Normális esetben egyáltalán nem is érzed a lencséket, de ha csak nemrégiben kezdtél el kontaktlencsét hordani, pár napba telhet, amíg teljesen meg tudsz feledkezni napközben a lencsékről.
Ha bármilyen kényelmetlenséget tapasztalsz kontaktlencse-viselés közben, az nem természetes, olvasd el ide vonatkozó tanácsainkat. Ha nem segítettek a javaslatok, mindenképpen fordulj kontaktológusodhoz segítségért!
Amennyiben a kontaktológusod által felírt kontaktlencse típust használod és betartod a használatra vonatkozó utasításokat, a kontaktlencse-viselés a látáskorrigálás teljesen biztonságos módja.
Nem kell a szemedbe nyúlnod a kontaktlencse felhelyezése és kivétele során, a mutatóujjad segítségével kell ráhelyezned a lencsét a szemedre, ami nem jár fájdalommal, és nem szükséges közvetlenül hozzáérned sem. Nincs miért aggódnod, hiszen a kontaktológus szakember már a kipróbálásnál megtanít, hogyan kell biztonságosan felhelyezni és levenni a lencséket, a technikát pedig gyorsan el lehet sajátítani, így hamar a napi rutinod része lesz.
Ez anatómiailag nem lehetséges, a szemet borító kötőhártya megakadályozza ezt. Az elképzelhető, hogy a kontaktlencse elmozdul a helyéről, de az esetek nagy részében magától vissza is áll a helyére. Ha mégsem, szemcseppel elérhető ugyanez.
A mai modern gyártástechnológiával és kényelmes alapanyagokból készülő kontaktlencsékkel szinte soha nem fordulhat elő. Normális esetben egyáltalán nem is érzed a lencséket, de ha csak nemrégiben kezdtél el kontaktlencsét hordani, pár napba telhet, amíg teljesen meg tudsz feledkezni napközben a lencsékről.
Ha az első lencséd nem tökéletes, a kontaktológus számos paraméter és márka között válogathat, hogy megtaláljátok számodra az ideálisat.
Gyakorlat teszi a mestert! Teljesen oké, ha először nem megy olyan könnyen a lencsék behelyezése és kivétele, hiszen mint ahogy minden új dolgot, úgy ezt is meg kell tanulni. Némi gyakorlás után viszont a lencsék felhelyezése és kivétele a napi rutinod része lesz és nagyjából annyi ideig fog tartani, mintha egyszer átpörgetnéd a Facebook hírfolyamod.
Ma már nagyon sokféle kontaktlencse elérhető, és a kontaktológusoddal együttműködve biztosan megtaláljátok a szemednek és a pénztárcádnak is megfelelő márkát. Egy havi lencse napi költsége ráadásul nem több, mint a napi presszó kávéd ára.
Természetesen sminkelhetsz kontaktlencse-viselőként, csak néhány dologra oda kell figyelned. Fontos, hogy először helyezd fel a lencsét és csak utána sminkelj, ez a sminket is kíméli, és a lencsére sem jut a kozmetikumokból. Eltávolítás esetén szintén ilyen sorrendben járj el, először a kontaktlencsét vedd ki a szemedből, majd utána mosd le a sminket. Kontaktlencse-viselőként az is segít, ha a por állagú kozmetikumok helyett a krémeseket választod.
Nem szabad, mivel a víz baktériumokat, gombákat, mikrobákat, vegyi anyagokat és más fertőző anyagokat tartalmazhat, amik bejuthatnak a szembe és felrakódhatnak a lencse felületére és ott elszaporodhatnak, súlyos szövődményeket okozva. Vízi tevékenységek során soha ne viseljen kontaktlencsét, legyen az akár sportolás, úszás vagy zuhanyozás!
Ilyenkor azonnal hagyj fel a kontaktlencse-viseléssel, kövesd orvosod tanácsát a gyulladás kezelésére és várd meg, amíg szemed teljesen meggyógyul. A gyulladás észlelésekor használt kontaktlencsédet dobd ki!
Ne viselj kontaktlencsét, ha meg vagy fázva, vagy influenzás vagy! Bármilyen felső légúti vagy más lázzal járó megbetegedés esetén ne használd a kontaktlencséidet, hogy elkerüld a további szövődményeket.
Ha a lencseviselés nem komfortos, tarts szünnapot! Amennyiben azt tapasztalod, hogy a lencseviselés kényelmetlenné válik és a szemeid vörösek, fájnak vagy fényérzékenyek, azonnal távolítsd el és ne viselj tovább kontaktlencsét. Ilyen esetben tedd fel a szemüveged és a lehető leghamarabb keresd fel kontaktológusod, hogy közösen megtaláljátok és megszüntessétek a probléma okát.
Kerüld a vízzel való érintkezést! Soha ne tisztítsd vízzel sem a kontaktlencsét, sem a lencsetartó tokot. Szintén fontos, hogy a lencséket soha ne tárold vízben. A csapvíz, az uszoda, a szauna és az élővizek mind növelik a súlyos szemfertőzések kockázatát.
Ha szemszárazság miatt kényelmetlennek érzed a kontaktlencse-viselést, használj a tünetek enyhítésére nedvesítő szemcseppet (kontaktlencsével használható változatot), illetve kontaktológusod tud neked segíteni egy számodra megfelelőbb lencse kiválasztásában.
A legtöbb kontaktlencse típus esetében tiltott az éjszakai használat.
Vannak olyan kontaktlencsék, melyek alapanyaga lehetővé teszi az éjszakai viseletet és ezért rendelkeznek engedéllyel az éjszakai használatra is. Mivel azonban a szemed kevesebb oxigénhez jut a zárt szemhéjon és kontaktlencsén át, kevésbé ajánlott az ilyen módú használat.
Magyarországon is megtalálhatóak azok a szakemberek, akik kimondottan gyermekek szemészeti ellátásával foglalkoznak és kontaktológusok is egyben.
Nincsen also korhatár a kontaktlencse-viselésre, a szakember a szülővel közösen dönti el, hogy a gyermek alkalmas-e a lencse biztonságos használatára.
A legújabb tanulmányok szerint a kontaktlencse viselése csökkentheted az allergia szemészeti tüneteit. Ilyen esetekben a napi kontaktlencse viselése jelentheti a legjobb megoldást, hiszen minden nap friss, tiszta lencse kerül a szemre.
Sokféle megoldás létezik, de mindenképpen azt a típust használd, amit kontaktlencse szakembered javasolt. A javasolt ápolófolyadék típusa függhet a kontaktlencse típusától és a viselője szemétől is, melyet a kontaktológus szem előtt tart a választáskor.
Találd meg a hozzád legközelebbi optikát!
További kérdéseid lennének?
Segítségre lenne szükséged?Keresd fel kontaktológusod vagy